Praca z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną dostarcza mi niezwykle dużo radości i satysfakcji. W szkołach specjalnych pracuję od 12 lat. Swoje doświadczenie zdobywam ucząc i prowadząc terapię na wszystkich etapach edukacyjnych (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła zawodowa, szkoła przysposabiająca do pracy i liceum) z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim, z osobami z autyzmem, z Aspergerem, z zespołem Downa.
W swojej pracy dążę do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa i warunków do prawidłowego rozwoju, poprzez wspólne zabawy terapeutyczne: czytanie, muzykę, prace plastyczne, taniec. Stymuluję aktywność dzieci i młodzieży. Zapoznaję je ze światem i pomagam w kompensowaniu i usprawnianiu ich zaburzonych funkcji.

mgr Ksymena Rapczyńska
oligofrenopedagog, arteterapeuta, terapeuta metodą Knillów, specjalista ds. autyzmu
Jestem absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego gdzie uzyskałam tytuł magistra na kierunku pedagogika rewalidacyjna. Jeszcze w czasie studiów ukończyłam dwuletnie Studium Socjoterapii i Treningu Interpersonalnego w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, dające kwalifikacje do prowadzenia zajęć psychoedukacyjnych i socjoterapeutycznych. Ukończyłam także czteroletnią Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowie, uzyskując stosowne kwalifikacje do prowadzenia psychoterapii pod superwizją. Co istotne, szkoła ta jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
W późniejszym okresie ukończyłam studia podyplomowe „ Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju dziecka od 0 do 6 roku życia” W Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, a także uzyskałam Certyfikat terapii ręki I i II stopnia.
Ukończyłam również liczne kursy specjalistyczne m.in.: „Terapia Neurotaktylna dr Swietłany Masgutowej”, „Integrację Odruchów Dynamicznych i Posturalnych” cz. I i II w Międzynarodowym Instytucie dr Swietłany Masgutowej, „AAC – wspomagające i alternatywne metody porozumiewania się osób z poważnymi zaburzeniami komunikacji” w Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, Szkołę Mediacji prowadzoną przez Krajowe Stowarzyszenie Mediatorów w Warszawie.
Posiadam wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie, z zaburzeniami zachowania, zaburzeniami emocjonalnymi, ze spektrum autyzmu, z zespołem Downa i różnymi zaburzeniami genetycznymi, zagrożoną wykluczeniem społecznym. Prowadzę terapię rewalidacyjną, terapię ręki, zajęcia korekcyjno-kompesacyjne, zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju, socjoterapię i psychoterapię. W ramach swojej aktywności zawodowej kładę nacisk na stworzenie przyjaznej relacji z drugą osobą, indywidualne podejście oraz umiejętności bycia „tu i teraz”. Bardzo ważna jest dla mnie również szeroko rozumiana współpraca z rodzicami /opiekunami dziecka będącego w terapii.

mgr Aneta Kościelna
pedagog specjalny, socjoterapeutka, psychoterapeuta, terapeuta ręki
Ukończyłam studia doktoranckie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, psychologię kliniczną w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach oraz szereg studiów podyplomowych, szkoleń kwalifikacyjnych oraz certyfikowanych treningów i warsztatów, które miały mi zapewnić wysoki poziom przygotowania naukowego, niezbędnego do wykonywania pracy na możliwie najwyższym poziomie. Będąc świadoma powagi wykonywanego zawodu i związanej z nim odpowiedzialności, stale podnoszę swoje kwalifikacje.
Od 2006 r. prowadzę prywatną praktykę specjalistyczną, zajmując się diagnozą, terapią i psychoedukacją dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie zaburzeń emocjonalnych, ogólnorozwojowych, trudności wychowawczych i szkolnych oraz związanych z tym kryzysów rodzinnych. Specjalizuję się w diagnozie i terapii zaburzeń neurorozwojowych u dzieci, młodzieży i osób dorosłych (autyzm, zespół Aspergera), w diagnozie i terapii zespołu ADHD oraz zaburzeń lękowych (napady paniki, fobie, fobia szkolna) i depresyjnych dzieci i młodzieży. Dużą wagę przywiązuję do pracy z rodziną, gdyż do trudności wychowawczych przejawianych przez dzieci i młodzież należy podchodzić systemowo. Bardzo wysoko cenię sobie każdą relację z Pacjentem, nie stronię od uśmiechu i poczucia humoru i staram się, by były obecne podczas każdego spotkania, nawet jeśli jest ono trudne.

dr n. hum. Katarzyna Anna Kuśmierek
psycholog kliniczny, socjolog zdrowia, pedagog-terapeuta, socjoterapeuta, oligofrenopedagog, specjalista zaburzeń neurorozwojowych dzieci i młodzieży
Jestem absolwentką Uniwersytetu Humanistyczno – Społecznego SWPS w Warszawie wydział zamiejscowy w Katowicach. Uzyskałam dyplom magisterski z psychologii klinicznej. Aktualnie jestem w trakcie certyfikacji terapeuty behawioralnego Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej. Ukończyłam także studia podyplomowe z Oligofrenopedagogiki w Częstochowie oraz uzyskałam dyplom Muzykoterapeuty na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Uzyskałam Certyfikat Studium Psychoterapii Dzieci i Młodzieży na Wrocławskim Instytucie Psychoterapii. Ukończyłam również szkolenie pierwszego stopnia z Racjonalnej Terapii Zachowania i wiele innych szkoleń i warsztatów pogłębiających moją wiedzę i umiejętności. Wiodącym przedmiotem moich zainteresowań jest diagnoza i terapia dzieci i młodzieży oraz systematyczna współpraca z rodzicami. Jestem praktykiem, który pomaga rodzicom i dzieciom w każdym wieku, już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Każda profesjonalna pomoc objęta jest tajemnicą zawodową.
Doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą zdobywałam w palcówkach oświatowych:
- Miejskie przedszkole nr 3 Bajkowa Kraina w Częstochowie
- Miejskie Przedszkole nr 21 w Częstochowie
- Miejskie Przedszkole nr 32 w Częstochowie
- Miejskie Przedszkole nr 18 w Częstochowie
- Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 im. Małego Księcia w Częstochowie
- Miejskie Przedszkole nr 10 w Częstochowie
- Miejskie Przedszkole z Oddziałem Integracyjnym – Montessori nr 37 w Częstochowie
- Miejskie Przedszkole nr 27 w Częstochowie
- Polsko – Angielska Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Akademia Soward w Częstochowie
- Katolickie Szkoły Specjalne SPSK im. Antoniego z Padwy w Częstochowie (Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoła Zawodowa, Szkoła Przysposabiająca do Pracy)
- Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie
- Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym SPWR Częstochowa, oraz Oddział w Zawierciu.
Swoje kwalifikacje rozszerzyłam o szkolenia, kursy, konferencje:
2017 - Trening Umiejętności Społecznych
- Szkolenie:
Sensoplastyka® - Wstęp
- Szkolenie:
Sensoplastyka® - Trener 1. stopnia
2016 - Staż profesjonalny w
Centrum Terapii Behawioralnej w Gliwicach
- Warsztat: Praca z dzieckiem autystycznym
-
Szkolenie: Racjonalna Terapia Zachowania
- Studium Psychoterapii Dzieci i Młodzieży
2015 - Certyfikowany
kurs: Seksualność osób dorosłych
- Szkolenie: Samouszkadzanie i
zachowania autoagresywne u dzieci i młodzieży
- Szkolenie: Uzależnienia
behawioralne
2014 - Techniki Stosowanej Analizy Zachowania
w rozwijaniu samodzielności osób z zaburzeniami rozwojowymi.
- Techniki Stosowanej Analizy
Zachowania w pracy z osobą przejawiającą trudne zachowania.
- Techniki SAZ w przygotowaniu
dziecka do integracji.
- Techniki SAZ w rozwijaniu mowy i komunikacji.
-
Dokumentowanie i programowanie w Techniki Stosowanej Analizy Zachowania.
- Tworzenie
środowiska terapeutycznego
- Techniki Stosowanej Analizy Zachowania w pracy z grupą
-
Certyfikowany kurs: Seksualność dzieci i młodzieży
2013 - Kurs: Bajkoterapia
w pracy nauczyciela i pedagoga
2012 -Kurs I
stopnia MAKATON – alternatywne środki komunikacji.
- Udział w konferencji
międzynarodowej: Edukacja muzyczna w muzykoterapii
- Warsztaty
muzykoterapii: Die Blindeninstitutsstiftung - Würzburg.
2011 - Warsztat:
Organizacja kształcenia uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych w szkołach
ogólnodostępnych i szkołach specjalnych.
2010 - Szkolenie: Metody
i formy pracy z uczniem w szkole specjalnej Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w
Częstochowie
- Warsztat: Organizacja konkursu plastycznego dla uczniów szkół
specjalnych - Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie
-
Szkolenie: Zalety i zagrożenia Internetu - WOM Częstochowa
- Konferencja
przedmiotowo metodyczna: Negocjacje i mediacje – skuteczne metody komunikowania –
Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie
